כיצד נשמור על חיות המחמד שלנו לקראת החורף

תאריך: 03/01/2018

החורף הגיע, מזג האוויר קר וגשום, רוחות חזקות מנשבות וכל מה שבא לנו זה להתכרבל מתחת לשמיכה ולישון. אבל מה עם החברים על ארבע?

אמנם החורף קצר באופן יחסי, אך כשהוא מגיע, הוא מביא עמו סכנות שיכולות לפגוע בחיות המחמד שלנו. טמפרטורה נמוכה וסביבה רטובה עלולה לגרום להיפותרמיה – ירידה בטמפרטורת הגוף, לפצעי קור, להיחלשות המערכת החיסונית ולבסוף לתחלואה.

כיצד נוכל לדאוג לחיות המחמד שלנו לסביבה בטוחה, חמה יבשה ומוגנת?

השירות הווטרינרי העירוני מציע מספר טיפים לחורף:

  1. כשהטמפרטורות נמוכות, מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית ולהכין לו פינה מרופדת שתבודד את הקור מהרצפה או לחילופין משטח מוגבה מספר סנטימטרים מהרצפה. במידה והדבר בלתי אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהיה יבשה, חמימה ואטומה לגשמים ורוחות.
  2. שילוב של קור ורוחות מסוכן לכלבים. הם יתקשו לשרוד בתנאים אלו למשך זמן למרות פרוותם ועלולים להיחשף להתקררות, דלקת בדרכי הנשימה, דלקת ריאות ולמחלות נוספות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים.
  3. בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, מומלץ לא לספר ולגלח את חיית המחמד במהלך החורף. כמו כן, האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה, ולכן מומלץ להקפיד להבריש את הפרווה גם בחורף, ולמנוע פרווה מפוזרת בבית.
  4. לכלבים בעלי פרווה קצרה ניתן להעניק הגנה נוספת מפני הקור ולהלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.
  5. בע"ח החי מחוץ לבית זקוק ליותר אנרגיה לצורך שמירה על חום גופו. צריכת הקלוריות שלו בחורף גבוהה יותר ולכן מומלץ להאכילו בכמות מזון גדולה יותר בכ- 30%.
  6. היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד נוזלים. לכן, גם בחורף זכרו לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב, שלרוב מזוהמות.
  7. סערות וברקים גורמים לבעלי חיים לחרדות וללחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות ( לאחר בדיקה של רופא וטרינר ועם מרשם רופא בלבד). השני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לכך.
  8. במידה שהחיות התלכלכו בבוץ, רצוי לרחוץ אותם, אך חשוב להקפיד לייבש ולסרק את פרוותם היטב, לפני שיצאו שוב החוצה.

לבסוף, חשוב להדגיש, יש לשים לב לשינויים בהתנהגות חיות המחמד ולהקדים תרופה למכה. רעידות שרירים יכולות להעיד לדוגמא שבעל החיים סובל מקור. במידה והדבר לא יטופל בזמן, הוא עלול להוביל למצב של חולשה, הלם ואיבוד נוזלים. תופעה שכיחה אצל  כלבים גדולים היא רגישות ודלקות באזורי הפרקים, אך גם לה יש פתרון. כמו כן, חשוב לזכור שככל שבעל החיים מזדקן, כך הוא רגיש יותר לטמפרטורות נמוכות. אם הבחנתם בשינוי בהתנהגות חיית המחמד מומלץ לפנות לווטרינר לצורך טיפול ומעקב. ולמרות החורף הבא אלינו לטובה לא לשכוח להוציא את הכלב לפעילות גופנית וטיולים ולפריקת אנרגיה החשובה גם לבריאות הנפשית של הכלב.

 שמירה על חיות המחמד בכל עונה ומזג אוויר תאפשר לכם להעניק ולקבל בחזרה חום ואהבה.