הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
סגור תפריט

מידע כללי

​הדרכה והכוונה ראשונית

בטרם פתיחת העסק או בטרם ביצוע התחייבות ארוכת טווח כגון חתימת חוזה שכירות, חשוב לבדוק מספר נושאים שיוכלו לחסוך לך זמן ומשאבים רבים.
​בטרם פתיחה של עסק חדש, או חתימה על הסכם שכירות מחייב לעסק, חשוב מאד לבצע בירור מה חל בכתובת בה הינך מעוניין לפתוח את העסק (מדיניות עירונית או תב"ע), מה מותר ומה אסור לפתוח במקום, בפרט הצורך בהיתר לשימוש חורג בנכס.

​שכירות

חוק רישוי עסקים קובע שלא ייפתח עסק ללא רישיון. כיוון שהליך קבלת רישיון עסק עלול לארוך מספר חודשים, על בעל העסק להיערך לכך בהתאם מבחינת שכירות, למשל לשכור את המקום למועד מאוחר יותר או להגיע להסדר מתאים עם המשכיר, כגון הגבלת תקופת השכירות או הוספת תנאי על פיו אם העירייה לא תאפשר לפתוח את העסק המבוקש במקום, החוזה יתבטל.

שימו לב! בעסק הטעון היתר לשימוש חורג, אם קיימת בנכס חבות בהיטל השבחה, החלה על בעל הנכס, במקרה של אי הסכמה של בעל הנכס לשלם את ההיטל, לא יינתן רישיון לעסק. חשוב לתאם מראש את נושא תשלום היטל ההשבחה.

שיפוץ העסק

דרישות רישוי עסקים עלולות להשפיע באופן משמעותי על ההתאמה הפיזית של המבנה לעסק. לכן, מומלץ שלא לבצע שיפוץ בעסק, ללא לימוד דרישות גורמי הרישוי הרלבנטיות לעסק שלך.
צורך בארובה עלול לעכב באופן משמעותי את קבלת הרישיון. בית אוכל הפולט ריחות ועשן או הכנסת פריטים מסוימים לתפריט של בית האוכל עלולים לגרום לדרישה לארובה, המחוברת למנדף ולמערכות סינון בהן מסנן פיזי, מסנן אלקטרוסטטי ומסנן פחם פעיל וחייבת באישור האגף לאיכות הסביבה.
הקמת ארובה מחייבת קבלת היתר בנייה, שהוצאתו תלויה בהסכמת השכנים. מומלץ לבדוק ולתכנן האם הפריטים האמורים נדרשים ואם כן, מה מידת ההיתכנות של הקמת ארובה במקום.

עסק עתיר סיכון

כל עסק ששטחו 100 מ"ר ומעלה או שמיועד להכיל 100 אנשים ומעלה בו זמנית, כגון מועדון, דאנס בר, בית מלון, אולם אירועים, תיאטרון, קניון, מגרש כדורגל ועוד, הינו עסק עתיר סיכון לעניין רישוי עסקים.
בעסקים מסוג זה הפועלים ללא היתר זמני או רישיון עסק תקף, תתבצע אכיפה מידית ובמקרים של סכנה לשלום הציבור, אף יוצא צו סגירה מינהלי. על כן מומלץ לבדוק מראש את דרישות גורמי הרישוי ולבצע תכנון מתאים ולפנות לקבלת רישיון בטרם פתיחת העסק.

נגישות

כל עסק, חייב עפ"י חוק, להנגיש את בית העסק וזאת בהתאם לדרישת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – משרד המשפטים. 

​ 

מידע כללי