הקשר הרב דורי בתיכון הרב תחומי א'

תלמידים עם אזרחים ותיקים
תאריך: 15/04/2019
בתיכון הרב תחומי א' התקיים מפגש סיכום תכנית מעורבות חברתית בקשר הרב דורי, בשיתוף אגף הרווחה והמחלקה להתפתחות אישית ומעורבות חברתית בעיריית פתח תקוה.
במסגרת התכנית עברו התלמידים הנבחרים מפגשי שיח עם האזרחים הוותיקים בהובלת מעיין ברכה עובדת סוציאלית באגף הרווחה, מיכה קופרמן מורה מלווה התכנית וליאורה כהן מרכזת תכנית הקשר הרב דורי, ובסיומם תיעדו התלמידים את סיפורי החיים אליהם נחשפו במהלך המפגשים ואף ערכו ראיון מצולם של האזרחים הוותיקים.
הסיפורים והראיונות הועלו לאתר בית התפוצות (ניתן לאתרם במאגר סיפורי מורשת). במסגרת התכנית זכו התלמידים והאזרחים הוותיקים לסיור משותף בבית התפוצות אותו סיכמו כהצלחה. במהלך מפגש הסיכום הציגו התלמיד והמבוגר את החוויה והתהליך שעברו.
ציון סיכם "הפעילות הייתה רצויה ואני נהניתי ממנה, יש פה אנשים שלא מכירים את סיפורי התקופה ההיא וזו ההזדמנות להעבירה לדור הצעיר"  איתן התלמיד שליווה את ציון "היה לי חשוב לשמוע לא מסיפור כללי אלא ממקור ראשון ומחוויה אישית, למדתי הרבה".
שרה יחד עם תומר ועדן שיתפו בסיפור האישי והמרגש. כל הוותיקים הודו על התכנית וציינו את חשיבותה, שמואל אף ציטט את יגאל אלון "עם שלא יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".
בסיום התכנית קיבלו התלמידים והאזרחים המשתתפים תעודת הוקרה. 
IMG-20190410-WA0022.jpg
מנהלת בית הספר מירי ענני סיכמה כי היא מחבקת את התכנית וכי הייתה זו למידה ערכית ומשמעותית וציינה כי כבר נרשמו לשנה הבאה ובכוונתה לשמר את הקשר עם האזרחים הוותיקים ולהזמינם באופן קבוע לבית הספר. 
אלה זילברמן מנהלת המחלקה להתפתחות אישית ומעורבות חברתית - "הייתה לנו הזכות לקבל מתנות מכל אחד מהמשתתפים בתכנית וזוהי דרך למידה משמעותית להתפתחות אישית ומעורבות חברתית".
עלוה פרחי מנהלת המחלקה לאזרח הוותיק ציינה כי "הקשר הבין דורי הוא המשמעותי והחשוב בתכנית לצד הנצחת סיפורי החיים האישיים וחשיבות זו היא הרציונל לעיבוי התוכנית ולשמירת הקשר בין האזרחים הוותיקים והתלמידים גם בהמשך".
ליאורה כהן מובילת התכנית "הקשר הרב דורי", מברכת על שיתוף הפעולה עם אגף הרווחה ואגף החינוך העל יסודי בעיר והרחבת התכנית וכי הפיילוט שהתקיים בתיכון הרב תחומי א' ייבחן ויורחב.