גשר קלאטרווה

תאריך: 05/09/2018

גשר המיתרים  בפתח תקווה הוא גשר מעוגן כבלים המשמש להולכי רגל העובר מעל ציר ז'בוטינסקי בפתח תקווה ומחבר את בית חולים בילינסון את הקניון הגדול ואת פארק פתח תקווה "הפארק הגדול" ובו פארק השעשועים על שם עוזי חיטמן . הגשר תוכנן על ידי האדריכל הספרדי הנודע סנטיאגו קלטרווה  שתכנן גשר דומה בכניסה לירושלים.

הגשר בנוי בצורה של האות הלטינית Y, ובעלנגישות מלאה לאנשים עם מוגבלויות, כך שבקצה הצפוני שלו העלייה לגשר היא באמצעות כבשים, ובקצה הדרומי ישנה מעלית לצד המדרגות המובילות על הגשר. לגשר 31 מיתרים המחולקים כך: תשעה מיתרים יורדים מן התורן לאורכו של כל כבש, שלושה נוספים עולים כאחד מן הקרקע שבין שני הכבשים אל התורן, ועשרה יורדים מן התורן ופרוסים לאורכה של הצלע המרכזית של הגשר.

הגשר נפתח למעבר הולכי רגל ב-6 בספטמבר 2006 לאחר שפתיחתו התעכבה מספר שנים בעקבות סכסוך משפטי בין עיריית פתח תקווה לבין בעלת הקרקע שעליה יושבת אחת מרגלי הגשר.

סמוך לגשר המיתרים עמד בעבר גשר פרסה אפור שנקרא "גשר בילינסון" שנהרס ב-14 בספטמבר 2006  זמן קצר לאחר פתיחתו של הגשר הנוכחי לשימוש. גשר בילינסון תוכנן עוד בסוף שנות ה-60, עוד טרם היו רמזורים על ציר ז'בוטינסקי בפתח תקווה ותאונות רבות אירעו בין מכוניות לחוצי הכביש