הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
סגור תפריט

מחלקת נכויות

כתובת: גליס 9, בניין סגולה 2000 
טלפון: 03-7155486
פקס: 03-9662640
דואר אלקטרוני: rachelio@ptikva.org.il 
מענה טלפוני: ימים א'-ה' בין השעות: 14:00-08:00

מחלקת נכויות באגף הרווחה בפתח תקווה נותנת מענה לאנשים עם מוגבלויות השייכים, עפ"י חוק/תקנה לאגף השיקום, אגף למוגבלות שכלית התפתחותית (מ.ש.ה) ולאגף לטיפול באדם עם אוטיזם.
אוכלוסיית תושבי פתח - תקווה עם מוגבלויות עד גיל זקנה מונה נכון ל - שנת 2016  2,500 איש.
1,618 מהם מטופלים באופן ישיר ע"י מחלקת נכויות. תושבים נוספים צורכים שירותים חברתיים/ קהילתיים , שהוקמו ע"י אגף הרווחה, אך אינם בקשר ישיר עם עו"ס במחלקות.
החיים עם מוגבלות מעמידים משימות ואתגרים רבים לאדם ולמשפחתו. המשימה המשותפת לכולם היא הרצון להיות חלק מהקהילה ולהרגיש שווה -לא שונה.
כאשר נולד תינוק עם נכות נראית, נדרש תהליך של אבל והסתגלות למציאות והתארגנות סביב הנכות של הילד. במקרים בהם הנכות היא בלתי נראית בשלבים המוקדמים- אי ודאות וחרדה יכולים להמשך זמן רב עד האבחנה הברורה.
בין אם הנכות נראית או מאובחנת בשלבים מאוחרים יותר, לידת ילד נכה והטיפול בו, מהווים מצב דחק הנמשך לאורך השנים. הוא מלווה את המשפחה במעגלי החיים ומשפיעה על הפרט והמשפחה כולה. מצבי דחק אופייניים קיימים גם בחיי האדם הבוגר, עם המוגבלות הנדרשת למימוש משימות התפתחותיות בהתאם לשלבי החיים ורצונו בתחושת שייכות, שוויון ושילוב בקהילה.
מחלקת נכויות מלווה את האדם עם המוגבלות ומשפחתו מלידה ועד זקנה. המחלקה נותנת מענה מערכתי הכולל את הפרט, המשפחה והקהילה.


תפקיד עו"ס תחום נכויות הינם:

  • ללוות את האדם עם המוגבלות ומשפחתו בשלבי החיים
  • לתת מענה לצרכים ההתפתחותיים, פיזיים ורגשיים לפרט ולמשפחה
  • לקדם את התפתחותו של האדם עם המוגבלות ולאפשר מימוש מקסימאלי של הפוטנציאל שלו.
המחלקה מורכבת מעו"סיות לתחום השיקום, מ.ש.ה ואוטיזם, הנותנות מענה במחלקות הרווחה לפי אזורים גיאוגרפיות  ועו"סיות ייעודיות - אגפיות  לתחום התעסוקה, החינוך, עיוורים ולקויי ראיה. לצד עבודת העו"סיות נבנות מסגרות ותכניות  המהוות רצף שירותי לאורך שלבי ההתפתחות של האדם – מינקות ועד זקנה - מסגרות ותכניות אלה משמשות כלי העבודה של המחלקה למען הוצאה לפועל של מטרות העבודה הטיפולית.
המחלקה עובדת עם ארגונים, עמותות ואגפים שונים בעירייה  ומפתחת שירותים ומסגרות בשותפות עימם.מחלקת נכויות