הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
סגור תפריט

לשכת ירקון

כתובת: שפיגל 3 קומה 9 פ"ת.     
טלפון: 9114300.  
פקס: 9390651.    
דואר אלקטרוני:  yaritv@ptikva.org.il​
מענה טלפוני: ימים א'-ה' בין השעות: 14:00-08:00

 
המחלקות לשירותים חברתיים מספקות שירותי  רווחה לתושבי העיר פ"ת
בצוות העובדים במחלקות לשירותים חברתיים  עובדים סוציאליים בעלי תואר אקדמי בתחום העבודה הסוציאלית ועובדי ארגון ומינהל. 
הפנייה למחלקה לשירותים חברתיים היא ביוזמה אישית של התושב ופניות של שירותים שונים בקהילה כדוגמת: בתיה"ס, בתי –חולים, משרדי ממשלה אחרים וכיו"ב.
במקרים מסוימים, בהם האוכלוסייה נחשבת על פי חוק כחסרת ישע כגון: קטינים, אנשים הלוקים במגבלות שכליות/נפשיות, היוזמה לפתיחת תיק במחלקת הרווחה נעשית על ידי בעלי תפקידים ייחודים כגון :עו"ס לחוק הנוער ,עו"ס לסדרי דין, עו"ס להגנה על חוסים.
לב עבודת המחלקות הינה עבודת עו"ס המשפחה אשר מנהלת את הטיפול במשפחה ואת הקשר עם  הגורמים המעורבים בטיפול בה. עו"ס המשפחה אחראית לכל סוגי ההתערבויות במשפחה בעזרת מערך שירותים וסיוע במחלקה ובקהילה.
באוכלוסיות היעד של עו"ס המשפחה, משפחות במצבי משבר שונים: קשיים בזוגיות, גירושין , אובדניים , אלימות במשפחה, קשיי תעסוקה, משבר הגירה, מצוקה כלכלית. משפחות עם קשיים וגידול  בחינוך הילדים. משפחות עם ילדים עם צרכים מיוחדים, אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ונכויות.

בנוסף במחלקות יש עובדים סוציאליים בעלי מומחיות כגון:

  • עו"ס לעניין סדרי דין  - התערבות במשפחות במשבר גירושין סביב סוגיות של משמורת והסדרי קשר. כמו כן טיפול במינוי אפוטרופסות לחסויים. 
    הטיפול במשפחות אלו נעשה בהתאם לפניית ביהמ"ש/ביה"ד למחלקה.
  • עו"ס לחוק הנוער טיפול והשגחה  - מטרתו להגן על קטינים הנמצאים במצבי סיכון, תוך בניית תוכנית טיפול לקטין ומשפחתו ומתן תוקף משפטי על-פי הצורך. ההתערבות בחוק מאפשרת להורים לגייס כוחות ולהתמודד באופן עצמאי כהורה.
לצורך מתן סיוע, על הפונה למחלקה לשירותים חברתיים לעמוד בשני קריטריונים: 
  1. נזקקות - קיומו של קושי מוכח על פי התע"ס - "תקנון העבודה הסוציאלית" אשר נקבע על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים.
  2. זכאות - ההצדקה הכלכלית לקבלת סיוע מכספי ציבור. הזכאות נקבעת לפי "מבחני הכנסה" לאחר שהפונה מביא מסמכים על כל הכנסותיו והוכיח כי מצבו הכלכלי קשה דיו. בנוסף, הפונה יידרש להשתתף באופן חלקי בעלות השירותים שהוא מקבל, דרגת השתתפותו תהיה על פי מבחני הכנסה.
 
התפיסה המקצועית המנחה אותנו הינה מערכתית, אנו פועלים כדי לגייס את מיטב השירותים הקיימים בקהילה לאיגום משאבים למען רווחת התושבים.
במקצועיות ובמסירות רבה, העו"סים מציעים מענים במגוון התערבויות: פרטני, משפחתי, קבוצתי. כמו גם העו"סים יוזמים בניית תוכנית ומענים ייחודיים לאוכלוסיות בעלות צרכים משותפים.
בבסיס עבודתנו האמונה בכוחות של הפרט, המשפחה והקהילה כשהערכים המנחים אותנו הינם שוויון, כבוד וצנעת הפרט.
לשכת ירקון