הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
פתח/סגור תפריט
סגור תפריט

פקיד היערות

​​
לוגו פקיד היערות

פקיד היערות העירוני, הינו גוף שבסמכותו להנפיק רישיונות כריתת/העתקת עצים  (סעיף 15 לפקודת היערות).  בעבר בצע את התפקיד פקיד יערות קק"ל.
עם אישורו של החוק החדש בשנת 2008 - תיקון 89 לחוק התכנון והבניה - נקבע על ידי משרד החקלאות שתפקיד פקיד היערות יינתן גם למספר ערים בארץ וביניהן פתח תקוה.

מינוי פקיד יערות בפתח תקווה אמור לתת מתן שרות אישי ומהיר לרווחת תושבי העיר בכל הקשור להעתקה/כריתה של עצים. פקיד היערות  מוסמך לפעול בתחום שיפוטה של העיר בכל השטחים, לרבות בשצ"פים (שטח ציבורי פתוח) ובשפ"פים (שטח פרטי פתוח), שדרות, חצרות בשטחים בנויים.בקשות לכריתת/העתקת עצים, יש להגיש  בדוא"ל למר ערן ילון פקיד היערות העירוני
דואר אלקטרוני:  eranya@ptikva.org.il​
פקס: 03-9052964

הגדרות של עץ בוגר

עץ שגובהו שני מטרים לפחות מעל פני הקרקע, וקוטר גזעו, הנמדד בגובה 130 סנטימטרים מעל פני הקרקע הוא 10 סנטימטרים לפחות (כולל עצי פרי).
במגרש שייעודו בתכנית בת-תוקף הוא מגורים – קוטר גזעו 20 סנטימטרים לפחות.
בהתאם לתיקון מס' 6 לפקודת היערות להלן הגדרת "עץ בוגר" במגרש המיועד לבניית מגורים: "'עץ בוגר'..... עץ במגרש שייעודו בתוכנית בת-תוקף הוא מגורים וקוטר
גזעו הוא 20 סנטימטר לפחות".
לגבי עצים שלא במגרש המיועד למגורים הגדרת "עץ בוגר" לא משתנה. 
(עצי פרי נכללים ברשימת עצים בוגרים במידה וקוטר הגזע בהתאם להגדרה לעיל).
 

דברי בין גוריון בכנסת


"עץ בן שבעים שנכרת לא יוכל לבוא במקומו שום מבנה מועיל חדש. אין –תמורה לעץ עתיק. המשמיד עץ כזה עוקר שורשי אדם. 
אין שום בניין או חשמל חשוב יותר מעץ אקליפטוס עבות, שקמה ישנה, חורש אלונים. הם שורשי האדם. בניין תוכל להקים כאן או שם ולעץ בן מאה אין תמורה. אין זו רק ונדליות אלא ערעור העתיד. ובאיזו קלות עוקרים אצלנו. תמיד נמצא שעצים מפריעים למישהו או למשהו, לקו הישר של המדרכה, או לחוטי החשמל או לאיזו כיכר קטנה שישהו יזם בדמיונו קצר הכנפיים...".

דוד בן גוריון ראש הממשלה הראשון 

(דוד בן גוריון, 1962).​​

פקיד היערות