זהירות – טפילים!!

תמונה של קרציה
תאריך: 30/05/2019

האביב כבר כאן ועימו פריחות, פרפרים וגם... קרציות ופרעושים.

עונת האביב מוכרת לכל בעל חיית מחמד כתקופת פריחתם של טפילים אלו. מעבר למטרד הברור שהם גורמים לחיות המחמד, חלק מהם מהווים מטרד גם לבני אדם, בעוד שאחרים עלולים להוות סכנה בריאותית של ממש. השרות הוטרינרי העירוני ממליץ להיערך כבר עתה בכדי למנוע התפשטות טפילים לקראת העונה החמה:

* יש להקדים תרופה למכה, ולהתחיל בטיפול מונע לפני שמופיעים סימנים לנגיעות בטפילים. חשוב מאד להשקיע בתכשירים טובים ולא לחסוך בנושא זה. השוק מציע כיום סוגים שונים של טיפולים בתרסיס, באמפולות ובכדורים. פנו לוטרינר שלכם לקבלת ייעוץ.

* הסכנה בטפילים אלו טמונה בכך שהקרציות נושאות קבוצה של מחלות הידועות בשם "קדחת קרציות", שבמקרים קיצוניים עלולות לגרום למוות של בעל החיים. בנוסף, גם הקרציות וגם הפרעושים "יושבים" על גוף בעל החיים ומוצצים את דמו. כתוצאה מכך, גורים עלולים לסבול מאנמיה בנגיעות גבוהה. בנוסף, הטפילים גורמים לאלרגיות קשות אצל הכלבים.

* במקביל לטיפול העונתי, יש להמשיך בשגרת הטיפול והחיסונים ולהקפיד גם על תילוע בתקופות קצובות.

נחשים:
בנוסף לטפילים המתרבים בעונה החמה, האביב הוא גם תחילת עונת הנחשים. המפגש בין כלבכם לנחש עלול להסתיים בפגיעה חמורה ואף במות הכלב. לכל אורך האביב והקיץ מומלץ לנהוג זהירות יתרה מפני עקיצות ונשיכות:

* בשעות הערב, כשקצת מתקרר בחוץ, יוצאים הנחשים ממקום מחבואם בחיפוש אחר מקור מים: ברז מטפטף, דשא מושקה ואפילו קערת המים של כלבכם. הכלב, מתוך סקרנות, ניגש לרחרח את הנחש, ובד"כ מוכש בפניו. הכשת הנחש גורמת לכלב סבל גדול מאד. באזור הפגוע מתפתחת נפיחות גדולה, ולעיתים ניתן לראות סימני שיניים. בכל מקרה של חשד להכשה, יש לפנות בדחיפות לרופא ווטרינר, לקבלת טיפול מתאים.

* יש לנסות למנוע הגעה של נחשים לאזור המגורים על ידי המנעות מהשארת גרוטאות בחצר שעשויות להוות מקור מסתור למכרסמים אותם הנחשים אוכלים. יש לטייל עם הכלב כשהוא קשור לרצועה בלבד ולהיות ערניים כדי למנוע בזמן מפגש לא נעים עם נחשים וסכנות נוספות.

* בכל מקרה שרואים נחש יש להרחיק את עצמכם ואת הכלב מהמקום ולהתקשר ללוכד, אין לנסות ללכוד את הנחש בעצמכם.

גם היתושים, הדבורים וחרקים רבים אחרים מתרבים במהירות בעונות החמות. במידה והכלב נעקץ ע"י חרק ייתכן ותהייה נפיחות במקום העקיצה. רצוי לפנות אל הווטרינר גם במקרה זה.