הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
סגור חיפוש
סגור תפריט

אימוץ כלבים-עשו זאת נכון

אימוץ כלבים - עשו זאת נכון

לאימוץ של חומוס וכלבים אחרים ניתן להגיע לכלבייה של עיריית פתח תקוה, 
כתובת: משה שוולב 6, אזור תעשייה סגולה.
שעות הפתיחה: ימים א'-ה', בין השעות 8:00 - 10:00 | 14:00-12:00
ימי שישי בין השעות: 8:00 - 11:00
ניתן למצוא את הכלבים שלנו גם באתר של יד 4.

סוף סוף הגעתם להחלטה, לשמחת כל בני הבית וריפוד הספות החלטתם לאמץ כלב! היות ובן המשפחה החדש עומד לבלות איתכם את העשור הקרוב (לפחות), כדאי להשקיע מעט זמן לבחירת הכלב המתאים לכם ביותר.
השרות הוטרינרי בפ"ת מפרט מהם השיקולים שמומלץ להביא בחשבון לפני שרקסי, סנופי או לאסי נכנסים הביתה:

גיל הכלב - האם לאמץ גור או בוגר?

 • אם בחרתם בגור, הדבר ידרוש מכם השקעה גדולה יותר, בעיקר של זמן. הוא אמנם יתרגל אליכם ולבית מהר יותר מכלב בוגר וקל יותר לחנך אותו, אולם גור הוא בדיוק כמו תינוק – זקוק לטיפול צמוד ומסור, ובהרבה מקרים לא מחונך לצרכים. כלב בוגר ידרוש פחות השקעה של זמן מצד אחד, אולם עלול להביא עימו הרגלים מסוימים ממקום מגוריו הקודמים שאותם יהיה קשה לשנות.
 • גורים מקבלים את חיסונם הראשון רק בגיל חודשיים וחצי, לכן עד לגיל זה חייב הגור להישאר בתוך הבית, בו הוא ישחק, ישן, יאכל וגם... יעשה את צרכיו! עיתונים המפוזרים על הרצפה יכולים לעזור לכם לשמור על ניקיון הבית בתקופה זו. כלב בוגר לא יהווה בעיה מבחינה זו ויוכל לגור מחוץ לבית, אך כמובן שתצטרכו לדאוג לו לאוכל, מים ולמקום חמים (בחורף), מוצל ומקורה, כגון מלונה.
 • לאחר שהגור חוסן, ניתן כבר להוציאו לטיולים בחוץ לעשיית צרכים. הזמן שייקח לגור ללמוד לעשות את צרכיו בחוץ תלוי ישירות במספר הפעמים שתוציאו אותו במשך היום. כלב בוגר, לעומת זאת, מספיק להוציא 3 פעמים ביום.
 • גור יש להאכיל מספר פעמים ביום, לעומת כלב בוגר שמומלץ להאכיל פעם או פעמיים ביום.
 • אם אתם לא מעוניינים שהגור המתוק שלכם ילעס כל מה שנקלע לדרכו, חשוב להרחיק את החפצים היקרים לכם מהישג ידיו ולדאוג לו לצעצוע לעיסה המיוחד לכלבים (תוכלו למצוא אותם בכל חנות לחיות). הסיבה לדחף הלעיסה הזה טמון בצמיחת שיניו. גם לכלב בוגר כדאי לדאוג לצעצוע לעיסה, כדי שלא ילעס חפצים אשר יועדו לתפקיד אחר (כגון: נעלי בית)...
 • זה הקטן?...כאשר אתם מאמצים גור כלבים יש לקחת בחשבון שהוא עוד יגדל.

גודל הכלב - קטן או גדול?

 • כדי להכריע בדילמה, חייבים לקחת בחשבון שני גורמים: גודל הבית או הדירה שלכם ואופי הכלב שאתם עומדים לאמץ.
 • כלבים קטנים אינם בנויים פיזית למגורים בחצר: הם עדינים ופגיעים יותר וכמו כן עשויים לחלות ביתר קלות, לכן ירגישו טוב יותר בתוך בית או דירה. עם זאת, ישנם כלבים קטנים שהם אנרגטיים מטבעם וזקוקים למרחב גדול יותר מזה המתאפשר בדירה קטנה.
 • כלב גדול (או גור שיגדל להיות גדול מימדים) ירגיש בנוח בחצר של בית, בה יוכל לשחק ולהוציא אנרגיות. עם זאת, כלבים מסוימים גדולי מימדים יכולים להיות מאוד רגועים באופיים ודווקא יתאימו לדירה – בכדי שתוכלו לדעת יותר לגבי אופי הכלב מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

מין הכלב - זכר או נקבה?

 • שני המינים יכולים להיות כלבים נהדרים, במידה ותגדלו אותם בצורה נכונה. בכל זאת, קיימים מספר הבדלים מהותיים בין זכרים לנקבות.
 • החל מגיל חצי שנה, הנקבה מתייחמת כפעמיים בשנה, למשך כשלושה שבועות. בתקופה זו היא תפיץ ריח שימשוך לביתכם כלבים זכרים העלולים לעשות את צרכיהם בפתח הבית, או בקרוב למקום הימצאותה של הכלבה. לזכר, לעומת זאת, אין תקופת ייחום ספציפית, אך הוא יחפש אחר נקבות מיוחמות במשך כל ימות השנה.
 • מפגש בין שני זכרים דומיננטיים עשוי להיגמר בקרב עקוב מדם. אבל גם נקבות לא פרייריות ועשויות לריב עם נקבות אחרות.
 • השרות הוטרינרי העירוני ממליץ על עיקור הנקבות ועל סירוס הזכרים לשמירה על בריאותם ואיכות חייהם. אלפי כלבים נתפסים ע"י הרשויות משוטטים ברחובות והכלביות בארץ מפוצצות.
 • נקבות מעוקרות, כמו זכרים מסורסים, בדרך כלל שקטות ורגועות.
 • לנקבות מיוחמות, כמו זכרים שאינם מסורסים, יש נטייה לברוח מן הבית בעונות הייחום. העיקור והסירוס פותרים בעיה זו.
 • שני המינים בדרך כלל יחיו שנים ארוכות יותר ויגיעו לגיל מבוגר יותר אם יהיו מעוקרים/מסורסים, לעומת נקבה שלא עברה עיקור או זכר שלא סורס.

תזכורת: חיות מחמד הן תוספת מבורכת לכל בית. בחרתם כלב? מצוין. תשמרו עליו היטב והקפידו על שגרת טיפוח וטיפול מסור ועל ביקור תקופתי אצל רופא ווטרינר. בימים הראשונים לאחר אימוץ הכלב פנו לרופא וטרינר שיבדוק את כלבכם כדי לוודא שאין בעיה מיוחדת, ייתן לכם טיפים לגידול נכון של בן משפחתכם החדש ויענה על כל שאלה. בנוסף, חשוב מאוד להביא לתשומת לב את קיומן של כלביות עירוניות וגופים אחרים המעניקים מקלט והגנה לכלבים שננטשו או שוטטו ברחובות. הכלבים מחפשים בית חם ואוהב ויוקירו לכם תמיד תודה על שאספתם אותם לחיקכם.

תכירו את חומוס!!

חומוס הוא כלב מעורב גדול בן שנה.
חומוס הוא כלב אנרגטי, אוהב מאוד תשומת לב ומשחקים.
בגלל גודלו ואופיו יצטרך בית מנוסה ואילוף (ורצוי בית ללא ילדים קטנים).
ימסר מסורס ומחוסן. ימסר לבית טוב ואוהב לכל החיים!

**תרצו לאמץ את חומוס או כל כלב אחר? השאירו פרטים**

"מאמצים באחריות" בחסות משרד החקלאותלוגו משרד החקלאות

רוצים לאמץ חבר למשפחה? השאירו פרטים!

* שדה חובה
יש להזין קידומת, מקף, ו- 7 ספרות. לדוגמא: 050-1234567
אימוץ כלבים-עשו זאת נכון